FARELER VE İNSANLAR ÖZETİ

Mart 15, 2017

KİŞİLER

LENNİE: Kocaman gözlü, çirkin suratlı, geniş ve düşük omuzlu, iri yarı, aklı kıt biri

GEOREGE: ufak tefek ve çevik, keskin ve sert hatları olan, esmer, küçük, kuvvetli ve biçimli kolları olan biri

SLİM: Güçlü, saygılı, çalıştıkları çiftlikte sözü geçen tek kişi

CANDY:  Yaşlı, tek kolu olmayan çiftlik  temizlikçisi

CURLEY: Çiftliğin sahibinin oğlu, boksör, evli

CROOKS: Çiftliğin seyisi

 

OLAYIN GEÇTİĞİ YER

Kalifornya’nın Salinas Vadisi’ndeki bir çiftlik

 

                                                              ÖZET

  Sıcak bir yaz akşamında Kaliforniya’nın  Salinas Vadisi’nde ki bir çiftlikte çalışmak için iki arkadaş yola düşer. Otobüs şoförünün üşengeçliğinden yarı yolda bırakılan iki arkadaş çiftliğe gitmek için 6 kilometrelik yolu yürümek zorunda kalırlar.

   İki arkadaştan iri yarı olanı Lennie’dir. Lennie iri yarı, güçlü, büyük duran ama aklı kıt ve çocuk ruhlu biridir. Fare, tavşan, köpek gibi hayvanları yumuşaklığından dolayı sever. Ancak güçlü biri olduğu için onlara zarar verir. Diğer arkadaş George’dur. Ufak tefek, küçük ama kuvvetli ve akıllıdır. Lennie’nin teyzesi öldüğünde Lennie ona gitmiştir ve George Lennie’yi sahiplenmiş, onu hep korumuştur.

   Okşamayı seven Lennie Weed’de çalıştıkları çiftlikteki bir kızın elbisesin okşamak ister. Kız Lennie’den korktuğu için çığlık atar ve Lennie o telaşla ne yapacağını bilmez ve kızın elbisesine daha çok yapışır. Lennie’nin elinden zor kaçan kız “Bana tecavüz etti.” Diyerek şikayette bulunur. Çiftlikteki erkekler Lennie’ye işkence yapacakları için George onu kaçırır ve hava kararana kadar ırmakta saklanıp hava karardığında kaçarlar. George  ve Lennie kurdukları hayaller için çalışmak zorundadırlar. 5 dönümlük bir arazi orada istediklerini yetiştirip satacak, tavuk, domuz, tavşan gibi hayvanlar yetiştirip onlardan gelir elde ederek yaşamını sürdüreceklerdir. Ama bu hayat için çalışmaları gerekmektedir.

   George ve Lennie  yürüdükten sonra bir ırmağın kenarına oturup dinlenmişlerdir. George Lennie’den orada hiçbir sorun çıkarmamasını gerekmedikçe konuşamamasını istemiştir. Lennie ne kadar sevse de istemeyerek hayvanlara zarar vermektedir. Okşamak için yanına aldığı fare onu ısırdığında Lennie karşı koymak istemiştir ama o kadar güçlüdür ki farenin boynunu kırar. Farkında olmadan ve istemeyerek zarar verir. George’de hayallerinin gerçekleşmesi için kazanmaları gereken paraya istinaden Lennie’den bunu ister.

   Akşam gitmeleri gereken çiftliğe sabah giden George ve Lennie orada ilk Candy ile tanışırlar. Candy çiftlikte çalışan yaşlı temizlikçidir. Daha sonra içeriye çiftliğin sahibi gelir ve onlara neden sabah geldiklerini sorar. George ona  otobüsün erken indirdiğini 6 kilometre yolu yürüdüklerinden bahseder. Her sorduğu soruya George’nin cevap vermesi patronun dikkatini çeker ve George’nin Lennie’nin parasından yararlandığını düşünür.

   Bir süre sonra yatakhaneye patronun oğlu curley içeri girer. Curley  boksördür ve kendisinden iri birini görmeye dayanamaz. Lennie’nin iri cüssesi dikkatini çeker ve daha ilk saatlerden Lennie’ye kafa tutar. Curley 2 hafta önce oynak bir kadınla evlenmiştir . George daha baştan Curley’in Lennie’nin başına bela olacağını anlar ve Lennie’yi Curley’den uzak durması konusunda uyarır. Başına ne gelirse gelsin fundalıkta oturdukları  çalılıklarda saklanması gerektiğini hatırlatır.

   Daha sonra çiftlik kapısına Curley’in karısı gelir. Curley’in orada olup olmadığını sorar ama amacı yeni gelen işçileri görmektir. Lennie  gözlerini Curley’in  karısından alamaz. Kadının niyetinin anlayan George Lennie’yi ondan uzak durması ve onunla konuşmaması konusunda uyarır.

   Birazdan içeriye arpa taşıyan işçiler gelir. Slim onların lideridir. Ağırbaşlı ve olgundur. George hemen onunla tanışır. Lennie’yi de ona tanıtır. Aklının kıt olduğunu, bir çocuk gibi düşündüğünü ve çok güçlü olduğunu 2-3 kişinin yaptığı işi tek başına yaptığını söyler. Slim gerçekten de Lennie’nin yaptığı işten çok etkilenir ve George ’ye bunlardan bahseder. Slim’in köpeği doğurmuştur ve 9 tane yavrusu vardır. Lennie George ‘ye Slim’in  yavru köpeklerinden bir tanesini istemesini söyler. George Slim’e söyler ve  yavrulardan birini Lennie’ye verir. Lennie o kadar sevmiştir ki yavru köpeği alp yatakhaneye sokar . Bunu anlayan George ona köpeği götürmesini yoksa ona zarar verebileceğini söyler. Lennie köpeği yerine götürür ama ahırda bütün gece onun yanında uyumuştur.

   Karısını bulamayan Curley yatakhaneye gelip telaşla sorar. Orada olmadığını öğrenir ama Lennie’nin gülmesi dikkatini çeker ve ona sataşır. Yanına gidip ona vurur. George’nin onu uyardığını hatırlayan Lennie ona vurmaz ama dayak yer.  Buna dayanamayan George ona vurması için ,Lennie’ye bağırır. Lennie’de Curley’in elini tutar ve kemiklerini kırar. George işten atılmamak için Slim’den yardım ister. Slim bu olanları kimseye anlatmamak şartıyla Curley’den işten atmama sözü alır.

   Çiftlikte çalışan işçilerin eğlenmek için gittikleri biryer vardır ve George ‘ye de gelme konusunda baskı yaparlar. George kabul eder ama Lennie’nin başını derde sokmasını istemediği için ona çiftlikte kalmasını söyler. Çiftlikte kalan Lennie çiftliğin seyisi Crooks’un kulübesinin ışığının açık olduğunu görür ve ona girip giremeyeceğini sorar. Başta kabul etmese de  Crooks girmesine izin verir. Lennie George’nin uyarmasına rağmen George ile olan hayallerini anlatır. Crooks Lennie’ye aklının kaçık olduğunu buna inanmadığını, başaramayacaklarını söyler. Konuşma sırasında yaşlı temizlikçi Candy’de gelir ve konuşmaya devam ederler. O arada Crooks’un kulübesine Curley’in karısı gelir. Evde Curley’den çok sıkıldığını durmadan boks anlattığını söyler. Candy onu gitmesi konusunda uyarır ama kadın gitmez. Curley’in elinin makineye sıkışmadığını söyler ve bunu yapanın kim olduğunu öğrenmeye çalışır. O sırada Lennie’nin yüzündeki morlukları görür ve nasıl olduğunu sorar. Cevap alamayınca gülerek Curley’in elinin nasıl olduğunu anladığını söyler. Candy işçiler gelemeden gitmesini söyler ve evine gönderir.

   Pazar günü öğleden sonraydı. İşçiler demir kazığa at  nalları atma yarışı yapıyorlardı. George ’de dahil herkes oradaydı. Lennie is ahırdaydı her zaman sevmeye gittiği yavru köpeğini farkında olmadan öldürmüştür. Samanların arasına saklamaya çalışıyordur. O arada ahıra Curley’in karısı gelir. Lennie ile konuşmak ister. Ona Curley’i sevmediğini tiyatro oyuncusu olmak istediğini anlatır. Kadın lennie’nin yumuşak şeyleri sevdiğini öğrendiğinde saçlarının yumuşak olduğunu okşayabileceğini söyler. Lennie kadının saçalarını okşamaya başladı ve çok beğenir. Gittikçe daha sert  okşamaya başlar. Kadın rahatsız olur  ve bırakmasını ister ama Lennie bırakmaz. Lennie çığlık atan kadını kimse duymasın istemez ve  telaşla kadını susturmaya çalışır ama kadının boynunu kırar. Lennie ne yapacağını şaşırır ve George’nin kızacağını onun uyarılarını dinlemediği için bağıracağını düşünerek kadını samanlarla saklamaya çalışır. Ahırdan öldürdüğü yavru köpeği de alarak George’nin saklan dediği yere gider.

   Ahıra gelen  Candy kadının gördü ve bunu Lennie’nin yaptığını anladı ve hemen George’yi çağırır. George adama gidip işçilere söylemesinin ama kendisinin bildiğini belle etmemesini söyler. Ahıra gelen işçiler ve Curley bunu  Lennie’nin yaptığını anlarlar. Curley gidip tüfeğini alır ve Lennie’yi aramaya çıkarlar. Bu arada George işçilerden birinin silahını alıp onlara katılır ama işçiler silahı Lennie’nin aldığını zannederler.

   Lennie saklandığı yerde kendi kendine konuşurken yaptığı kötülüğün vicdan azabını çeker. George onu bulur ve silahını ona göstermeden çıkarıp arkasına götürür, ensesini hedef alır. Lennie arkadaşından hayallerini anlatmasın ister. George Lennie’den hayallerini anlatırken  nehrin karşısına bakarak hayalleri gözünde canlandırmasını ister. George anlatmaya başlar ama işçilerin sesinin duyduğunda arkadaşını Lennie’yi ensesinden vururarak öldürür. Silahını nehre fırlatır. Onları arayan Slim ve Curley gelir ve George’nin Lennie’yi öldürdüğünü görürler. Slim George’yi teselli etmek için oradan götürür. Arkada Curley ve Carlson kalır. Arkalarından bakan Carlson “ Bu ikisinin canı niye sıkkın hiç anlamadım.        “ der..

 

                                                                -SON-

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir