YALAN

Şubat 25, 2017

 

Yalan söylemenin nasıl bir kötü davranış olduğunu hepimiz iyi biliyoruz ama insan neden yalan söyler? İnsanlar zor duruma kalanınca yalan söyler kendisini bu zor durumdan uzaklaştırmak ve rahata kavuşmak için söyler. Ama yalan yanlışlığı körükler daha çok yanlışlıklar yapmanı sebep olur. Yalancı olmak toplum içinde de hoş karşılanmaz. Herkesin senin bir yalancı oluğunu bilse güvenilmez, toplum içerisinde değerin kalmaz ve herkes tarafından hor görünürsün. Yalan söyleyerek günahta işlemiş olursunuz. Kiremen katip melekleri sağda olan melek iyilikleri solda olan melekte kötülükler yazar. Yalan söyleyerek sol tarafa bir günah yazılır. Ahiret günü geldiğinde terazide iyiliklerin ve kötülüklerin tartılmasında yalan büyük bir rol oynar. Küçükken annemin bir sözü vardı. Yalan söylersen kabirde yani mezarda her yalan söylediğin bir yalandan bir tane yılan seni kabirde sokacağını söylemişti doğrumu yanlış mı olduğunu bilmiyorum.  Ama annemin sözlerini dikkat alarak yalan söylememeye çalıştım. Komik ama bu yüzden de yılanlardan da çok korktum. Yalan söyleyerek sadece karşındaki kişiyi etkilersin sana hiçbir şey kazandırmaz. Yalan söyledin de ne oldu başın göye mi erdi? Diyelim ki bir kızla tanışacaksın ve ciddi düşüneceksin o kıza kendinle alakalı yalan sözler söylersen evlenildiği zamanda işler tersine dönecek. Ben senin yalanlarına aşık olmuşum kız demez mi? Küçükken okuduğum bir kitap vardı. Kitabın adı Pinokyo’ydu yalan söyleyince burnu uzardı. Gereğinden fazla yalan konuştuğu için burnu uzardı. Keşke karşımızdaki insanlarda öyle olsaydı da anlasaydın kimin ne olduğunu.

Yalan kötülüğe, kötülüklerde cehenneme götürür. Yalan söyleyince  hayatında bir değişiklik olmayacak ama ahirette büyük sonuçlar doğuracak. Yalanın hiç kimseye faydası olmaz. Er geç yalan ortaya çıkar. Bir atasözü vardır yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Yalan için güzel bir örnektir.

Yalan güvensizlik oluşturur. Arkadaşımıza veya tanıdığımız bir insana yalan söyledikten sonra yalan açığa çıkarsa bir daha  bizimle arkadaş olmaz. İlişkilerini kesebilirler, ve tanıdıklarına da senin ne kadar bir yalancı olduğunu söyler. Bu kulaktan kulağa yayılarak herkesin sizin bir yalancı olduğunu öğrenmiş olur. Siz siz olun sakın yalan söylemeyin gerçekleri anlatın. Kötü ve yalan söyleyenler elbet bir gün yolunu bulur.

 

UMUT RAMAZAN EĞİ

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir